غارسی چیست؟

مطالبه نفقه فرزند
مطالبه نفقه فرزند
دسامبر 11, 2022
حق زارعانه
حق زارعانه
ژانویه 12, 2023
نمایش همه

غارسی چیست؟

غارسی

غارسی در واقع همان حق ریشه است که به معنی حقوق مالی زارع پس از فعالیت زراعی بر روی زمین مالک، با اذن او می‌باشد. البته این حق در صورتی به زارع تعلق می‌گیرد که شرایطی در این فعالیت و معامله صدق کند. در این مطلب قصد داریم نکات مهم در مورد غارسی و حق زارعانه را با هم مرور کنیم.

برای اطلاع از قیمت وکالت مطالبه مهریه، وکالت مطالبه نفقه،وکالت طلاق توافقی و انواع کلاهبرداری،کلاهبرداری اینترنتی، کلاهبرداری ساده،کلاهبرداری فروش مال غیر با کارشناسان سایت نسرین جعفری تماس بگیرید.

09126392845-02636517617

تعریف غارسی

همان‌گونه که اشاره شد، غارسی که به آن غارثی، حق زارعانه، حق ریشه، حق السعی، حق آب و گل و بسیاری نام‌های دیگر اطلاق می‌شود. حق مالی زارع به دلیل تلاش بر روی زمین مالک است. با این شرط که موجب مرغوبیت و آبادانی یا تداوم مرغوبیت قبلی آن شود. برای احقاق این حق کافی است اجازه‌ی مالک به زارع برای فعالیت زراعی در زمین مذکور در قالب یک قرارداد موجود باشد. در این صورت چه حق ریشه به صورت صریح یا به عنوان شرط  ضمنی در قرارداد ذکر شده باشد، حق مورد نظر به زارع تعلق دارد.

نحوه محاسبه غارسی با حق زارعانه چگونه است؟

دو حالت در این شرایط وجود دارد. یا زارع و مالک در ابتدا در مورد هزینه‌ی غارسی به توافق رسیده و آن را در قرارداد ذکر کرده‌اند یا چنین توافقی وجود ندارد.

در صورت وجود توافق در قرارداد مشکلی نیست و احقاق حقوق زارع در صورت عدم پرداخت توسط مالک آسان‌تر قابل پیگیری است.

ولی در صورت عدم وجود توافق لازم است میزان این حق توسط کارشناس ارزیابی و تعیین گردد. کارشناس در تعیین این هزینه عواملی مانند مدت زمان فعالیت زارع در ملک یا زمین، فعالیت‌های انجام گرفته توسط او، میزان تاثیر این فعالیت‌ها بر روی آبادانی زمین، مقدار هزینه‌ی انجام شده از سوی زارع مانند هزینه آبیاری، سم‌پاشی، کود و غیره، میزانی که بر قیمت اصل زمین افزوده شده و غیره را در نظر گرفته و مورد بررسی قرار می‌دهد.

در این مطلب با غارسی و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن آشنا شدیم. به زارعان توصیه می‌شود در صورت خودداری مالک از پرداخت حق ریشه ضمن مراجعه به وکیل حق ریشه و مراجعه به مراجع قضایی ذی‌صلاح نسبت به احقاق حقوق خود اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 6 =

09126392845