حق زارعانه

غارسی
غارسی چیست؟
ژانویه 12, 2023
چند درصد مهریه به وکیل تعلق می گیرد؟
چند درصد مهریه به وکیل تعلق می گیرد؟
فوریه 25, 2023
نمایش همه

حق زارعانه

حق زارعانه

حق زارعانه که به آن حق ریشه  و حق السعی هم گفته می‌شود. در واقع نوع حق مالی برای زارع یا مستاجر یا عامل است که به دلیل تلاش و کارکرد بر روی زمین‌های زراعی مالک، موجب به وجود آمدن مرغوبیت و آبادانی یا تداوم مرغوبیت قبلی زمین گردد. در این مطلب قصد داریم در مورد حق زارعانه و وکالت آن توضیحاتی به شما ارائه دهیم.

برای اطلاع از قیمت وکالت مطالبه مهریه،وکالت مطالبه نفقه،وکالت طلاق توافق،انواع کلاهبرداری اعم از کلاهبرداری ساده،کلاهبرداری اینترنتی و کلاهبردرای فروش مال غیر با کارشناسان سایت نسرین جعفری تماس بگیرید.

09126392845-02636517617

وکالت حق زارعانه

با در نظر گرفتن این نکته که حق زارعانه موضوعی است که هم در قانون نحوه خرید و تملک اراضی به آن اشاره شده و هم در عرف مورد پذیرش قرار دارد، لازم است در صورت صحت شرایط این حق و عدم پرداخت آن توسط مالک زمین، با کمک وکالت حق ریشه و مراجعه به مراجع قضایی ذی‌صلاح نسبت به احقاق حقوق زارع اقدام شود.

حق ریشه

حق ریشه یا حق زارعانه مالی است که باید مطابق با قانون از طرف مالک به زارع پرداخت شود. این حق در واقع به دلیل فعالیت‌های زارع و ارزش زحمات او در نظر گرفته شده و در اثر یکی از عقود زراعی مانند مزارعه و اجاره و یا اذن مستقیم مالک زمین قابل مطالبه است. البته وجود قراردادی شامل اذن مالک به زارع برای فعالیت در زمین لازم است. ولی چه حق ریشه به صراحت در قرارداد ذکر شده باشد یا به عنوان شرط ضمنی در قرارداد عنوان شده باشد، جزو حقوق زارع می‌باشد.

وکیل حق زارعانه

متاسفانه در بسیاری موارد به دلایلی حق زارعانه توسط مالک تضییع می‌شود. در چنین زمانی به دلیل این‌که مطالبه‌ی حق ریشه موضوعی کاملا تخصصی است، کمک گرفتن و مشاوره با وکیل حق ریشه به منظور مراجعه به مراجع قضایی و احقاق حقوق تضعیف شده‌ی زارع الزامی می‌باشد.

وکیل حق ریشه در تهران

همان‌گونه که اشاره شد حتی در صورت عدم ذکر حق زارعانه در قرارداد، زارع با اثبات وجود قرارداد بین خودش و مالک در مورد اجازه‌ی فعالیت زراعی در زمین، مستحق دریافت حق ریشه خواهد بود. بنابراین لازم است زارع از وکیل حق زارعانه برای شکایت کمک بگیرد.

نکته‌ای که در این‌جا لازم به ذکر است، این است که مطابق مواد آیین دادرسی مدنی، زارع می‌تواند در محل زندگی مالک یا محلی که قرارداد در آن منعقد است، اقدام به شکایت کند. بنابراین در صورت وجود شرایط می‌توانید به وکیل حق ریشه در تهران مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 20 =

09126392845